O NÁS

Vzpomínáte si na své první měsíce v tomto světě? V pořádku, my také ne, ale přesto si uvědomujeme, že je to období, které je pro vývoj každého malého člověka naprosto zásadní.

Značka GaGaGu mluví jazykem miminek – protože rozumíme jejich potřebám a snažíme se zajistit, aby začátek jejich života a vstup do světa různých textur, barev, zvuků, tvarů a motorických výzev byl náležitě stimulující.

S hrdostí a uspokojením se s Vámi dělíme o naše propracované hračky, díky nimž budou děti každý den objevovat nové a fascinující prvky reality. Věříme, že v každém dítěti se skrývá génius – stačí jen vědět, jak ho probudit!

about-img
about-img

O VÝROBCÍCH

Naše kolekce multisenzorických hraček pro podporu vývoje v prvních měsících života je navržena tak, aby poskytovala dětěm pouze nezbytné podněty.

Barevná paleta a výběr látek jsou přizpůsobeny malým dětem: převládá kontrastní černá a bílá a další barvy hračky zpestřují, aniž by dítě příliš stimulovaly. V hračkách GaGaGu používáme pouze plyš, látku a suchý zip – žádné plastové prvky.

Celá kolekce má také jednotný design, 10 zvířátek a 10 různých barev na různých výrobcích, což umožňuje rodičům a pečujícím vybrat si tu sadu výrobků, která se jim a jejich dítěti nejvíce líbí.

Výrobky

GAGAGU Plyšové chrastítko na ruku
Tygr, Štěně

Kdo má uši, ať poslouchá… Jak víme, člověk má pár uší od samého počátku, ale jaké zvuky jsou pro našeho prcka nejvhodnější? Naše chrastítka s plyšovými hlavami tygra a pejska je skvělým řešením, které aktivuje smysly dítěte už od narození.

Chrastítko GaGaGu aktivuje sluch – zvuk chrastítek je měkký a příjemný (ne příliš hlasitý). Chrastítko má kontrastní barvy a vzory, které stimulují zrak dítěte. Plyšové hlavy zvířátek – tygra a psa – vybízejí děti k jejich chytání a podporují cvičení tzv jemné motoriky (pohyby prstů a rukou) a učení motorické koordinace. Chrastítko lze připevnit na zápěstí (speciálním suchým zipem, žádné ostré chlupy, lze snadno zapnout) a použít jako běžné chrastítko, protože je popruh vyroben z měkkého materiálu a umožňuje tak dítěti pohodlnému uchopení celé hračky.GAGAGU Plyšové chrastítko na ruku
Opice, Panda

Kdo má uši, ať poslouchá… Jak víme, člověk má pár uší od samého počátku, ale jaké zvuky jsou pro našeho prcka nejvhodnější? Naše chrastítka s plyšovými hlavami opice a pandy je skvělým řešením, které aktivuje smysly dítěte už od narození.

Chrastítko GaGaGu aktivuje sluch – zvuk chrastítek je měkký a příjemný (ne příliš hlasitý). Chrastítko má kontrastní barvy a vzory, které stimulují zrak dítěte. Plyšové hlavy zvířátek – opice a panda – vybízejí děti k jejich chytání a podporují cvičení tzv. jemné motoriky (pohyby prstů a rukou) a učení motorické koordinace. Chrastítko lze připevnit na zápěstí (speciálním suchým zipem, žádné ostré chlupy, lze snadno zapnout) a použít jako běžné chrastítko, protože je popruh vyroben z měkkého materiálu a umožňuje tak dítěti pohodlnému uchopení celé hračky.GAGAGU Závěsná plyšová hračka
Opice, Panda, Míč

Génius je ten, kdo vidí víc než ostatní. Pokud tedy budete zrak svého dítěte od samého počátku správně stimulovat…. kdo ví, co všechno bude schopné rozpoznat! Pro začátek budou vhodné závěsná plyšová Opička, Panda a Míček.

Závěsná plyšová hračka GaGaGu má kontrastní barvy a vzory, které stimulují zrak dítěte. Plyšové prvky – opice, panda a míč – a stuhy vybízejí děti, aby je uchopily a podpořily tzv. jemnou motoriku (pohyby prstů a rukou) a učení motorické koordinace. Pohodlný způsob zapínání na suchý zip (příjemný na dotek a snadné zapínání) vám umožní přívěsek připevnit kamkoli, například na kočárek, na postýlku, na houpačku nebo autosedačku.GAGAGU Závěsná plyšová hračka
Mýval, Tučňák, Donut

Génius je ten, kdo vidí víc než ostatní. Pokud tedy budete zrak svého dítěte od samého počátku správně stimulovat…. kdo ví, co všechno bude schopné rozpoznat! Pro začátek budou vhodné závěsný plyšový Mýval, Tučňák a Donut.

Závěsná plyšová hračka GaGaGu má kontrastní barvy a vzory, které stimulují zrak dítěte. Plyšové prvky – opice, panda a míč – a stuhy vybízejí děti, aby je uchopily a podpořily tzv. jemnou motoriku (pohyby prstů a rukou) a učení motorické koordinace. Pohodlný způsob zapínání na suchý zip (příjemný na dotek a snadné zapínání) vám umožní přívěsek připevnit kamkoli, například na kočárek, na postýlku, na houpačku nebo autosedačku.GAGAGU Smyslová knížka
Mýval

Na literární klasiku bude ještě čas, ale pokud vašeho malého miláčka přitahují knihy od samého začátku, nesmí mu po ruce chybět smyslová knížečka s plyšovými zvířecími ocásky.

Knížka GaGaGu má kontrastní barvy a vzory, což stimuluje zrak dítěte. Kniha je oboustranná. Na jedné straně jsou kontrastní ilustrace zvířat s vyšívanými prvky, které jsou pro dítě pod prsty znatelně odlišné textury – stimulace hmatu, učení se různým texturám dítětem. Na druhou stranu jsou tu kulaté plyšové žabky, které dítěti umožní hrát jednu z oblíbených „her“ miminka – a kuku! – každá chlopeň je potištěna na obou stranách jiným vzorem – jeden prvek, ale dva zcela odlišné vizuální zážitky. Pod plyšovými žabkami s obrázky zvířátek jsou symboly jídla, co zvířátko jí + plyšové klapky mají všitý šustivý materiál a při otevírání a doteku šustí – menší dítě se učí různé tvary a barvy a dostává sluchovou stimulaci, starší dítě se dozví, jakou potravu dané zvíře jí. Hračka je velmi lehká a šikovná, snadno skladná, ideální na procházku nebo výlet. Bez plastových prvků lze díky stuhám připevnit na postýlku nebo kočárek.GAGAGU Smyslová knížka
Tygr

Na literární klasiku bude ještě čas, ale pokud vašeho malého miláčka přitahují knihy od samého začátku, nesmí mu po ruce chybět smyslová knížečka s obrázky zvířat a jejich oblíbených jídel.

Kniha GaGaGu má kontrastní barvy a vzory, což stimuluje zrak dítěte. Kniha je oboustranná. Na jedné straně jsou kontrastní ilustrace zvířat s vyšívanými prvky, které jsou pro dítě pod prsty znatelně odlišné textury – stimulace hmatu, učení se různým texturám dítětem. Na druhou stranu jsou tu kulaté plyšové žabky, které dítěti umožní hrát jednu z oblíbených „her“ miminka – a kuku! – každá chlopeň je potištěna na obou stranách jiným vzorem – jeden prvek, ale dva zcela odlišné vizuální zážitky. Pod plyšovými žabkami s obrázky zvířátek jsou symboly jídla, co zvířátko jí + plyšové klapky mají všitý šustivý materiál a při otevírání a doteku šustí – menší dítě se učí různé tvary a barvy a dostává sluchovou stimulaci, starší dítě se dozví, jakou potravu dané zvíře jí.Šustící deka (šusťák)
Ovce Tygr

Skutečný génius je člověk, který má všestranné nadání a zájmy. Proto je třeba dbát na komplexní rozvoj již od prvních dnů života. V tom může pomoct oboustranná šusticí dečka s obrázkem tygra na jedné straně a ovce na druhé. Hračka je určena pro děti ve věku 0m+.

Dečka má kontrastní barvy a vzory, což stimuluje zrak dítěte a šustivý materiál uvnitř hračky stimuluje jeho sluch. Dítě má možnost poznávat různé textury, díky kterým si rozvíjí hmat. Doplňkové stuhy, plyšová poutka, velký štítek – usnadňují dítěti uchopení hračky a podporují tzv. cvičení jemné motorické dovednosti (pohyby prstů a rukou). Dečka je oboustranná – na každé straně má jinou grafiku: na jedné straně ovce – na druhé tygr. Hračka je velmi lehká a šikovná, snadno skladná, ideální na procházku nebo výlet.Šustící dečka
Tučňák Mýval

Skutečný génius je člověk, který má všestranné nadání a zájmy. Proto je třeba dbát na komplexní rozvoj již od prvních dnů života. V tom může pomoct oboustranná šusticí dečka s obrázkem tučňáka na jedné straně a mývala na druhé. Hračka je určena pro děti ve věku 0m+.

Dečka má kontrastní barvy a vzory, což stimuluje zrak dítěte a šustivý materiál uvnitř hračky stimuluje jeho sluch. Dítě má možnost poznávat různé textury, díky kterým si rozvíjí hmat. Doplňkové stuhy, plyšová poutka, velký štítek – usnadňují dítěti uchopení hračky a podporují tzv. cvičení. jemné motorické dovednosti (pohyby prstů a rukou). Dečka je oboustranná – na každé straně má jinou grafiku: na jedné straně tučňák – na druhé mýval. Hračka je velmi lehká a šikovná, snadno skladná, ideální na procházku nebo výlet.GAGAGU Smyslová hrací podložka
Panda

Ačkoli malý člověk tráví začátek svého života vleže, v žádném případě to neznamená, že lenoší. Naopak, intenzivně se vyvíjí! A zábava na hrací podložce GaGaGu ve tvaru roztomilé pandí tváře jeho vývoj ještě více podpoří.

Podložka GaGaGu má kontrastní barvy, které stimulují zrak dítěte. Uši a růžové tváře pandy jsou vyrobeny z různých materiálů s různou texturou, což dává dítěti skvělé hmatové vjemy. Uprostřed uší je všitý šustivý materiál, který stimuluje sluch miminka. Uši pandy jsou pohyblivé (pouze jedna strana přišitá k podložce) – dítě je může uchopit, mačkat a zvedat a přitom si procvičovat úchop a jemnou motoriku. Podložka na svých koncích má materiálové smyčky, které vám umožňují připevnit další hračky GaGaGu a vytvořit si hračku na míru. Další prvky připevněné k podložce povzbuzují dítě k nácviku plazení a uchopování vzdálených prvků. Podložka je měkká a poměrně hustá, což ochrání miminko před chladem a tvrdou zemí. I přes svou velikost (průměr 90 cm) je podložka lehká a snadno se přenáší, snadno se skládá a skladuje. Je určena pro děti ve věku už od 1 měsíce.GAGAGU Smyslová závesná spirála
Kráva, Tygr

Řekni mi zrcadlo, kdo na světě i v zemi zdejší, kdo je nejchytřejší? Většina rodičů bez váhání odpoví, že je to jejich dítě, a proto si určitě i zaslouží všestranně rozvíjející spirálu GaGaGu.

Spirála GaGaGu má kontrastní barvy a vzory, což stimuluje zrak dítěte. Plyšové prvky – kráva a tygr – vybízejí děti k jejich uchopení, podporují tzv. cvičení. jemné motorické dovednosti (pohyby rukou a prstů). Na jednom z věšáků je zrcátko, které přitahuje pozornost miminka, vybízí ho, aby přívěsek uchopil a dozvěděl se o svém odrazu. Tvar spirály umožňuje její omotání kolem kočárku, autosedačky, dětského nosiče nebo postýlky bez použití plastových prvků. Spirála je celá z látky, je velmi lehká a šikovná, snadno se skladuje, ideální na procházku nebo výlet.GAGAGU Smyslová kostka midi 10 cm
Tygr a kráva

Ať je vaše miminko jakkoli nadané, na hraní s Rubikovou kostkou je ještě příliš brzy. Pro kojence od 3 měsíců doporučujeme spíše plyšovou senzorickou kostku s obrázky přátelské krávy a skotačivého tygra.

Kostka GaGaGu má kontrastní barvy a vzory, což stimuluje zrak dítěte. Každá strana kostky je úplně jiná, vyrobena z jiných materiálů (s různými texturami), což dává 6 zcela odlišných smyslových zážitků – vizuálních a hmatových. Dvě strany kostky mají vyčnívající prvky zvířátek – kravské uši, tygří ocas – dítě se učí různé textury materiálů, může uchopit vyčnívající prvky a procvičovat si tak jemnou motoriku. Na další plyšové straně je kapsička s plyšovým míčkem na provázku – prvek vybízí děti k uchopení míčku a jeho vkládání a vyjímání z kapsy – to podporuje tzv. jemné motorické dovednosti a učení motorické koordinace. Na další z plyšových stran je zrcátko, které přitahuje pozornost miminka, vybízí ho, aby kostku uchopil a dozvěděl se o svém odrazu. Z druhé strany jsou našity další stuhy, které zároveň stimulují jemnou motoriku.GAGAGU Smyslová kostka maxi 15 cm
Pejsek a kotě

Ať je vaše miminko jakkoli nadané, na hraní s Rubikovou kostkou je ještě příliš brzy. Pro kojence od 3 měsíců doporučujeme spíše plyšovou senzorickou kostku s obrázky roztomilé kočky a přátelského pejska.

Kostka GaGaGu má kontrastní barvy a vzory, což stimuluje zrak dítěte. Každá strana kostky je úplně jiná, vyrobena z jiných materiálů (s různými texturami), což dává 6 zcela odlišných smyslových zážitků – vizuálních a hmatových. Dvě strany kostky mají vyčnívající prvky zvířátek – psí uši, kočičí ocásek – dítě se učí různé textury materiálů, dokáže zachytit vyčnívající prvky a procvičuje si tak jemnou motoriku. Na další plyšové straně je kapsička s plyšovým míčkem na provázku – prvek vybízí děti k uchopení míčku a jeho vkládání a vyjímání z kapsy – to podporuje tzv. jemné motorické dovednosti a učení motorické koordinace. Na další z plyšových stran je zrcátko, které přitahuje pozornost miminka, vybízí ho, aby kostku uchopil a dozvěděl se o svém odrazu. Z druhé strany jsou našity další stuhy, které zároveň stimulují jemnou motoriku.ZÓNA ZNALOSTÍ

Stimulující prostředí pro dítě – takže jaké?

Genetická výbava, se kterou jsme se narodili, nebo faktory prostředí? Co má větší vliv na vývoj člověka od počátku života? Přečtěte si v článku, co na to říká dětský psycholog.

Obrátilo vaše novorozené miminko rodinný život naruby? To je normální! Na světě se objevil človíček, který zatím nedokáže uspokojit žádnou ze svých potřeb a je na vás zcela závislý. Jako všichni rodiče se chcete o své miminko postarat co nejlépe. I přes únavu, kterou role přináší, miminko krmíte, přebalujete, houpete a uspáváte mnohokrát denně. Jeho potřeby se na dlouhou dobu stanou vaší nejvyšší prioritou.
Kromě bezpečnosti a zdravotní péče chcete svému dítěti poskytnout ty nejlepší podmínky pro rozvoj. Vytvořte mu prostředí, aby mohlo plně rozvinout svůj potenciál. Jak má ale takové bohaté, podnětné prostředí vypadat, z čeho by se mělo skládat? Zde jsou některé důležité prvky.

Od narození jste máma a táta, kteří jsou nejdůležitějšími lidmi v životě vašeho miminka, v celém jeho světě. Zajišťujete všechny jeho potřeby – fyzické i emocionální. V psychologii se takový postoj rodičů nazývá responzivní. Budujete v dítěti pevné přesvědčení, že svět je bezpečný, že lidé si pomáhají a že jeho potřeby jsou důležité. To je naprostý základ pro budování sebeúcty a bezpečí. Miminka jsou „naprogramována“ k budování vztahů, sama instinktivně usilují o blízkost – pozorují obličeje svých rodičů i ostatních lidí, velmi ráda poslouchají zvuk lidských hlasů, uklidňují se pouze s pomocí své pečovatelky, vyžadují dotek. Silné, vřelé pouto s mámou a tátou je nejdůležitější součástí prostředí dítěte. Je to bezpečná základna, ze které dítě po pár letech vypluje do světa.
Věnujte svému dítěti spoustu času – bavte se, ale také ho vyzvěte, aby vás doprovázelo při každodenních činnostech. Dívejte se často do očí, dbejte na něžný dotek a hodně smíchu. A foťte! Vaše miminko roste a mění se velmi rychle. Pamatujte, že ve vztahu je prostor pro všechny emoce. Žádná z emocí miminka není namířena proti vám – je to signál nenaplněných potřeb. Neurážejte se, nenuťte ho, aby se samo uklidnilo. Když je vašemu dítěti nejhůř, tehdy vás nejvíc potřebuje.

Člověku příroda poskytla specializované přijímače – oči, uši, nos, jazyk a kůži. Z nich jsou informace o vnějším světě neustále transportovány do mozku. Chcete-li pro své dítě vytvořit rozvíjející prostředí, nezapomeňte mu dát možnost poslouchat různé zvuky, ochutnávat různé chutě, cítit mnoho vůní, dotýkat se různých textur již od samého začátku. Pro mozek jsou obzvláště rozvíjejí multismyslové zážitky – tedy zážitky, které stimulují několik smyslů najednou!

Vývoj dítěte probíhá v pohybu. Je nezbytnou součástí stimulačního prostředí. Je důležité dát svému dítěti příležitost zažít pohyb různými způsoby. Kutálení, lezení, točení, houpání, mačkání, skákání, houpání – to je nejen skvělý způsob, jak si hrát s miminkem, ale také způsob, jak procvičit vestibulární systém (známý jako smysl pro rovnováhu). Vaše dítě si díky tomu procvičí rovnováhu, koordinaci, držení těla i plánování pohybu (přesnost pohybu). A poznává svět!

Jazyk je nesmírně důležitým prvkem vývoje dítěte. Je to způsob interakce a komunikace mezi rodičem a dítětem. Již ve fetálním období dítě slyší hlas maminky a tatínka. Četné studie prokázaly, že je dokáže rozpoznat po narození! Samozřejmě bude trvat déle než dva roky, než dítě samo vysloví jednotlivá slova a věty. Během této doby se plní tzv. pasivní zásobárna řeči – rozpoznávání a porozumění slovům vysloveným ostatními. Jako rodiče hrajete v tomto procesu velmi důležitou roli! Mluvte se svým dítětem co nejvíce. Nebude přehnané říci, že s každým slovem proneseným na dítě se vyvíjí jeho mozek – vznikají nová spojení mezi neurony, která otevírají dveře novým spojením. Nejde však jen o slyšení mluvených slov (přicházející například z televize), ale o slova spojená s interakcí mezi rodičem a dítětem. Mluvte s dítětem co nejvíce – řekněte, co děláte, recitujte básničky, čtěte knihy každý den!

Takže příroda! Kontakt s přírodou dodává dítěti radost a pocit svobody. Stimuluje zvědavost a kreativitu. Rozvíjí všechny smysly, učí odvaze a empatii. Učí vás, jak svět funguje přirozeným způsobem. Některé studie dokonce ukazují korelaci mezi množstvím kontaktu s přírodou a inteligencí dětí! Bláto, klacek, louže, prolézačka, písek, ale i zvířátka –v životě vašeho dítěte nesmí chybět.

Čím více tím lépe? Toto pravidlo nebude fungovat v případě stimulace vývoje dítěte… Přestimulace – jde o stav, kdy nervový systém dostává příliš mnoho podnětů najednou, nebo přicházejí nepřetržitě po dlouhou dobu. Nervový systém se nedokáže vyrovnat s přebytečnými podněty, které je třeba zpracovat. To vede k přetížení, únavě nervového systému. U dětí se nadměrná stimulace projevuje podrážděním, zhroucením, pláčem, odvrácením se od zdroje podnětu. Pak omezte podněty proudící k dítěti a pomozte mu znovu získat rovnováhu prostřednictvím blízkosti, dotyků, jemného hlasu.
Čím dříve, tím lépe? A toto rčení vůbec neodpovídá vývoji dítěte… Jako rodiče můžete své miminko stimulovat, povzbuzovat, vzbudit v něm zvědavost a poskytnout mu mnoho různých zážitků.

Každé dítě dospívá jinak a jeho vývoj má svou jedinečnou dynamiku. A tento proces by se neměl příliš urychlovat. Dítě se musí naučit chodit, než začne běhat – doslova i obrazně.
Pamatujte, že stimulace by měla být přiměřená věku a možnostem miminka – například v prvních měsících života byste ho neměli obklopovat příliš jasnými barvami nebo příliš hlasitými a násilnými zvuky. Dítěti pak taková přestimulace neprospívá – naopak se jí snaží bránit. Podobně s učením sedět nebo chodit – vždy počkejte na miminko. To ví nejlépe, kdy je připraveno.
Jako rodiče a opatrovníci budujte se svým dítětem každý den vřelý a silný vztah a vytvořte kolem něj zajímavý a zážitky bohatý svět. A radujte se každým dnem!
Autorka: Marta Chrościcka
Psycholožka a terapeutka pro děti, mládež a rodiny. Pracuje v několika jeslích, školkách a psychologických poradnách.


Jak mohou rodiče podpořit vývoj svého dítěte?

Bezpečný vztah, kde je o dítě pečlivě postaráno a ve kterém jsou rodiče batoleti citově k dispozici, je matricí, na které si dítě buduje pozitivní obraz o sobě, lidech a světě. Co ještě miminka potřebují, aby vyrostli a rodiče na ně mohli být hrdí?

„Chci denně podporovat vývoj svého dítěte“ – tuto větu by podepsal snad každý rodič. Ale co to přesně znamená? Potřebuji získat odborné znalosti o vývoji dětí? Potřebuji specifické dovednosti a nástroje, abych co nejlépe podpořil vývoj mého dítěte? Ne, ne a ještě jednou ne. Čtěte dále a dozvíte se, jak můžete pro své dítě každý den vytvořit stimulující prostředí, aby mohlo naplno využít svůj potenciál.
Zvu vás, abyste se mnou prošli dnem dítěte a ověřili si, jak můžete každý den podpořit jeho vývoj.

Bez ohledu na to, kde se vaše dítě probudí (ve své posteli nebo ve vaší), stojí za to věnovat chvíli probuzení každého smyslu. Sluneční světlo postupně zaváděné do místnosti zvyšuje hladinu aktivačních hormonů a vysílá do mozku signál, že přecházíme ze spánku do bdění. Druhým probuzeným smyslem může být hmat – ověřte si, jaké ráno je pro dítě nejpříjemnější. Pěkné, jemné hlazení, silnější masáže a tlak, nebo třeba válení a zavinování do peřiny? Dokážeme také krásně probudit sluch. Některé děti se rádi probouzejí za zvuků hudby, jiná dávají přednost hřejivým slovům, rýmování či rodiči, který jim brouká melodii do ucha. Tento druh „smyslového probuzení“ vám umožní pěkně začít den a připravit se na celý den plný dojmů!

Je vhodné dbát na to, aby v pokoji několikaměsíčního miminka nebylo příliš mnoho pestrobarevných předmětů. Tlumené barvy v kombinaci s jednoduchými dekoracemi v kontrastních barvách jsou skvělým řešením. Nechte dětský pokoj plný fotek členů vaší rodiny. Miminko je od začátku zaměřeno na poznávání a zapamatování tváří – i ti nejmenší je budou bedlivě sledovat. Fotky můžete dát na zeď, nebo na kolotoč na postýlku. Ukažte svému dítěti fotografie a vyprávějte o členech rodiny a lidech, kteří jsou vám blízcí.

Nabídka hraček je opravdu široká. Na začátku života se ale můžete omezit na pár hraček, které jsou pro dítě zajímavé. Vyplatí se vsadit na smyslové hračky, které stimulují mozek dítěte prostřednictvím kontrastních barev, rozmanitých textur, jemných zvuků a tvaru vhodného pro malé ručičky. Pamatujte však, že vaše ratolest si málokdy umí hrát sama. Hračky, zejména smyslové, velmi podporují vývoj mozku dítěte, ale nejlepšího efektu dosáhnete spojením hračky a interakcí s rodičem. Skryjte hračku a hledejte ji společně, pohybujte a házejte s hračkou do rytmu písně, předstírejte, že hračka mluví legračním hlasem. Tato kombinace interakce a smyslové stimulace výrazně rozvíjí vaše dítě.

Tady se dějí opravdu zajímavé věci! Chutě, vůně, různé textury, zajímavé vybavení. Vyplatí se dbát na to, aby kuchyně a jídlo byly pro vaše dítě spojeny s něčím zajímavým a příjemným. Bavte se ochutnáváním různých jídel, učte se barvy a krmte společně panenky a plyšáky. Nebojte se nechat dítě přivonět k různým bylinkám, kořením a ingrediencím – i těm „odrostlejším“ jako česnek nebo káva. Co dalšího v kuchyni stimuluje vývoj vašeho miminka? Samozřejmě, hrát si s různými texturami – přesypávání krupice nebo fazolí, do soli zapíchnout suché nudle, chrastit rýží v láhvi, drtit brambory rukojetí a chytat nudle v polévce – takové činnosti fantasticky učí uchopování a přesnost pohybu, stimulují smysl pro zrak a sluch pomáhají poznávat okolní svět.

Když jdete do parku nebo lesa, dáte svému dítěti příležitost prozkoumat přírodu. Zkoumejte společně listy, květiny, hmyz, poslouchejte zvuky zvířat, hledejte krásné oblázky. Pamatujte, že děti jsou od přírody sběrateli. Milují sbírat a hromadit malé poklady. Vyjít s dítětem ven se vyplatí za každého počasí. Pořiďte si dobrý outfit a sledujte, jak si dítě užívá procházky v kalužích. S pískem, blátem nebo sněhem si nikdy v životě neužijeme tolik legrace, jako když jsme byli malí! Procházka vám také dává možnost vyřádit se a vybít enerii, která někdy doma nemá odbytiště. Povzbuďte své dítě k různým formám pohybu – pomalé chůzi střídavě s během. Hopsání, skákání přes překážky, lezení, houpání, sjíždění skluzavky. Fyzický rozvoj probíhá v pohybu – pomáhejme dítěti cítit své tělo, cvičit rovnováhu a koordinaci.

To je každodení nutnost. A zde se můžete postarat o bohatou stimulaci miminka. Povzbuďte je, aby si hrálo s vodou – nalévejte ji společně do různých nádob, cákejte, kontrolujte, která hračka se potápí a která plave. Bavte se s pěnou – můžete dělat vtipné účesy, schovávat hračky do pěny, foukat na ni a dívat se, jak cáká. Mýdlové bubliny jsou skvělé i ve vaně – dítě je může foukat nebo se je snažit chytit. Zahrát si můžete i na domácí SPA. Zapalte svíčky, ztlumte světla, zapněte relaxační hudbu, experimentujte s vonnými oleji. Podívejte se, zda vaše ratolest bude mít radost z jemné, uklidňující stimulace.

Kdykoli během dne můžete se svým dítětem mluvit, vyzvěte ho, aby si povídalo a komunikovalo s vámi. Děti mají rády, když jim rodič vypráví o tom, co vidí, a ptá se. Milují také básničky s opakovanými úryvky, písně s jednoduchými slovy. Mají rádi, když rodič změní hlas, napodobuje zvuky zvířat a mluví legračním hlasem. A samozřejmě, když vypráví pohádky a čte knížky. Řeč velmi rozvíjí mozek. Bez nadsázky lze říci, že s každým slyšeným slovem se mozek miminka mění. Mluviti stříbro a mlčeti zlato? V případě vývoje dětského mozku určitě ne!

Stejně jako jazyk, i hudba vás může doprovázet prakticky každým okamžikem dne. Pomůže vám ráno se probudit, dodá pestrost každé hře a večer vám pomůže se uklidnit a usnout. Stojí za to zpívat vašemu dítěti (i když si myslíte, že to neumíte!), Nechte je poznávat různé hudební žánry a samozřejmě jim dejte možnost vytvářet si vlastní zvuky! Ze zkušenosti vím, že to poslední, o čem unavená maminka a tatínek sní, jsou zvuky úderů do bubnu nebo kláves klavíru… ale zkuste najít okamžik dne, kdy si dítě bude moci svobodně tvořit své zvuky. To krásně stimuluje motorickou koordinaci, sluchovou citlivost a buduje v dítěti smysl pro svobodu jednání.
Neváhejte využít mé nápady k vybudování stimulujícího prostředí kolem vašeho dítěte. Doufám, že vás budou inspirovat k vymýšlení a vyzkoušení také vlástních způsobů. Pamatujte, že je velmi důležité, aby čas strávený s miminkem přinášel radost i vám. Hodně štěstí!
Autorka: Marta Chrościcka
Psycholožka a terapeutka pro děti, mládež a rodiny. Pracuje v několika jeslích, školkách a psychologických poradnách.

ESHOPY

KAMENNÉ OBCHODY